Stok Optimizasyon

Untitled3Esas olarak bir işletmenin faaliyetlerini düzenli sürdürebilmesi için stok tutması zorunludur. Hiç bir işletme sarf malzeme bulundurmadan faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde sürdüremez.

Ancak burada önemli olan nokta hangi ürünlerden ne kadar stok tutulması gerektiği konusudur. Çünkü fazla tutulan her bir hammadde, yarı mamul, bitmiş ürün, nihai müşteriye fiyat artışı olarak geri dönecektir.

SERNES olarak uygulamaya çalıştığımız Sürekli Gelişme Felsefesi ve İsrafların Azaltılması hedeflerimiz doğrultusunda Yalın uygulamalar, Mevcut Durum Proses Değer Haritalarının çizilmesi, Gelişme Alanlarının tespit edilmesi ve Gelecek Durum Haritalarının çizilmesi çalışmalarıyla süreç ilerletilir.

SERNES olarak sektörde edindiğimiz bilgi ve tecrubelerin birikimi ile müşterilerimize sadece kaliteli ürün sağlamak için değil, bu ürünleri uygun maliyetler ile tedarik etmek konusunda da mühendislik çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.

Stok Optimizasyonunun sağlanması için aşağıdaki iki noktaya dikkat etmekteyiz;

Pull Back Yöntemi : Bu teknik ile üretim departmanı belli bir stok miktarına göre değil sadece sipariş edilen ürün miktarına göre üretim yapar, böylece yarı mamul ve bitmiş ürün stok miktarı sıfır’a yakın seviyede tutulup müşterilerimize en kısa sürede ürün sağlayabilmekteyiz.

FiFo Yöntemi : Üretim alanında ve sevkiyat bölümünde uygulanan FIFO yöntemi ile geriye dönük malzeme takibi etkin bir şekilde yapılabilmektedir. ”İlk Giren İlk Çıkar” mantığıyla bilinen bu stok ve sevkiyat yöntemi Pull Back Üretim yöntemi ile entegre edebildiği miktarda verimli ve sistemli bir işleyişe olanak sağlamaktadır.