Sorular

Silikon Kablo (SIAF / SIM-H) Nedir
Silikon izolasyon, yüksek ısı dayanımı ve alev geciktirme özelliklerinden dolayı yangın denetimi önemli olan uygulama alanlarında, güvenle kullanılmaktadır. Malzemenin yüksek ısı iletkenliği (Düşük özgül ısı katsayısı: 15.9 Mj/Kg.) kablo çalışma sıcaklığının düşük düzeylerde kalmasını sağlar. Bu özelliği de, silikon izolasyona, PVC ve diğer elastomerlerden en az %50 daha fazla akım taşıma avantajını getirmektedir. Bunun yanında değişik ısı ortamları, periyodik olarak tekrarlanan ısı değişiklikleri veya darbeli ısı yükü taşıyan ortamlarda Silikon gerçekten de sorun çıkarmayan bir izolasyon malzemesidir. Kaynak ısısı dahi silikon izolasyonu eritemez ve soyamaz. Yüksek ısılarda olduğu gibi, düşük ısılarda da Silikon esas olarak, esnekliğini korumaktadır. -60°C de dahi esnekliği koruyabilen formülasyonlar mevcuttur. Özet olarak silikon kablolar; • İklim koşullarından etkilenmez. • Rutubet, radyasyon, ultraviyole ışınlar, ozon, oksijen, korozyona ve basınca karşı yüksek direnç gösterir. • Çok yüksek elektriksel izolasyona sahiptir. • PVC ve diğer kauçuk izoleli Kablolara göre, %50 daha fazla akım taşıma kapasitesi vardır. • Kimyasal çözücülere dayanıklıdır. • Biyolojik inertlik (etkisizlik) özelliği taşır. • Diğer malzemelere yapışmaz.
Yangına Dayanıklı Kablo Nedir
Topluma açık yapılarda olası bir yangın sırasında insanların can güvenliği, değerli eşya ve cihazların korunması ve yangına müdahalenin kolaylaştırılması için mutlaka çalışması gereken acil durum emniyet devrelerine enerji ve sinyal taşıyan kablolardır. HFFR (LSOH) kablolar yapıları gereği yapıda ortaya çıkacak bir yangın sırasında alevi geciktirebilirler, zehirli ve korozif gaz yaymazlar, duman yoğunlukları düşüktür ancak yalıtımlarının sürekliliğinin devamı gereken elektrik devrelerinde (acil durum emniyet devreleri) kullanılamazlar. Bu devrelerin kabloları HFFR kabloların özelliklerini taşırken aynı zamanda yangın şartlarında belli bir süre yalıtımın sürekliliğini sağlamaları gerekir. Üzerinde taşıdığı enerji ve sinyali, standartlarda ve yönetmeliklerdeki minimum sürelerde taşımalıdır.
NYA (H07V-U / H07V-R) Kablo Nedir
0,5-10 mm² ye kadar tek telli olarak 10-400mm² ye kadar ise cok telli olarak yapılan tek damarlı kablolardır. Yalıtkan olarak termoplastikler kullanılır. 1000 volta gerilime kadar calıştırılabilirler. Kullanım yerleri olarak kuru bölgeler tercih edilir ancak boru içinde olmak şartı ile sıva altında veya üstünde dağıtım panolarındada kullanım alanları vardır.
NYAF (H05V-K / H07V-K) Kablo Nedir
0,5-400 mm²ye kadar olan kesitlerde ince, cok telli ve b grubu tellerden üretilmektedir. Yalıtkan olarak termoplastikler kullanılır. Kullanım yerleri olarak kuru bölgelerde ,sıva altı veya üstünde ,hareketli tesislerde ve panolardaki kumanda devrelerinde tercih edilmektedir. Bunların yanında topraklama için de NYAF kullanılabilinir fakat topraklama tesisatının az ekli olması ve eklerin sağlam olması gerekir.
TTR(H03VV-F / H05VV-F) Kablo Nedir
TTR Kablolar flexible olarak bilinen esnek hareketli çok damarlı kablolardır. Damar yapısı olarak NYAF kablolar ile birebir aynı olmakla birlikte NYAF tek damarlı, TTR ise çok damarlı kablo türüdür.
Fiber Optik Kablo Nedir
Elektrik akımı iletiminde kullanılan üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı metalik iletken teller bütününe Kablo denir. Bir Kablo’da bir veya daha fazla tel, yalıtıcı bir maddeyle kaplanmıştır. İletkenler bakır veya alüminyumdan bir tek tel veya daha ince tellerden örülmüş, örgü tellerde olabilmektedir.